Dmytro Nikiforenko zginął w lipcu 2021 r. we Wrocławiu. W marcu tego roku ruszył proces policjantów, lekarki i pracowników izby wytrzeźwień oskarżonych o udział w jego śmierci. Onet ujawnił nagrania z monitoringu. Widać, jak zakuty w kajdanki Ukrainiec jest kopany, duszony, kłuty. Po prostu maltretowany.
W zakładzie karnym w Barczewie funkcjonariusze mieli stosować wobec więźniów tortury, w tym podtapianie – wynika z raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur.
Wstrząsający raport BBC ujawnia skalę przemocy seksualnej wobec Ujgurek w chińskich obozach koncentracyjnych w Sinciangu. Władze stworzyły system przemysłowych tortur.
Rozmowa z dr Hanną Machińską, zastępczynią rzecznika praw obywatelskich, o tym, dlaczego wielu z nas uważa, że tortury są dopuszczalne.
Torturom sprzyja władza unikająca jawności i kontroli na każdym szczeblu. W krajach demokratycznych władza obywatelowi podlega i służy. I czuje się odpowiedzialna za przeciwdziałanie przemocy.
Polska nie jest wyjątkowym krajem w Europie, jeśli chodzi o przypadki „nadużywania środków przymusu bezpośredniego”, jak elegancko nazywa się pobicia i tortury.
Grozę tortur kojarzymy najwyżej z Amerykami i bazą w Gauntanamo, ewentualnie z wydzieloną dla nich strefą w Kiejkutach. Okazuje się, że sami możemy stać ich ofiarą. Na najbliższym komisariacie polskiej policji.
Film „Wróg numer jeden” – o polowaniu na ibn Ladena – bezpośrednio zahaczył Polskę; agenci amerykańscy przesłuchują podejrzanych na statku w porcie w Gdańsku.
W Guantanamo i innych więzieniach w ramach „wojny z terroryzmem“ muzułmańskich więźniów torturowano systematycznie także muzyką, nadawaną dniami i nocami, bardzo głośno, bez przerwy. Dziś oprócz obrońców praw człowieka protestują także muzycy, których utwory bez ich wiedzy posłużyły jako narzędzia tortur.
Podtapianie, rażenie prądem, przypiekanie żywcem i inne współczesne tortury to nic w porównaniu z pomysłowością starożytnych. Najbardziej okrutni byli mieszkańcy Bliskiego Wschodu, masowo zabijali też Rzymianie.