Wyciąganie niedokończonych opowiadań i niepublikowanych fragmentów powieści z szuflady zmarłego pisarza budzi etyczne wątpliwości, a efekty rzadko są satysfakcjonujące.
Terry Pratchett przewidział polityczne turbulencje, kryzysy finansowe, gwałtowne zmiany, które zachodzą na świecie. Jego książki wciąż mogą nas czegoś nauczyć – mówi Rob Wilkins, asystent, przyjaciel i autor biografii pisarza „Życie z przypisami”.
Czy zrealizowany na podstawie książek Terry’ego Pratchetta serial ma w ogóle szansę dorównać literackiemu oryginałowi?
Humor pojawia się głównie w przypisach, wyraźnie w ten sposób oddzielony od raczej poważnej opowieści o Tiffany i jej problemach.
Mało który pisarz tak trafnie pisał o otaczającej rzeczywistości, a już chyba nikt nie potrafił tak celnie komentować jej absurdów.
Pisarz miał 66 lat. Był jednym z najpopularniejszych brytyjskich pisarzy ostatnich dwóch dekad, napisał ponad 70 książek.
Wiele tu przyczynkarskich miniaturek i tekstów okolicznościowych, choć nie brakuje również pozycji bardzo udanych.
„Nowa Fantastyka”, pismo kultowe, obchodzi właśnie 30-lecie istnienia. Maciej Parowski, jej najdłużej urzędujący redaktor, wspomina początki, gry z cenzurą komunistyczną oraz narodziny polskich gwiazd literatury fantastycznej.
Jego łaskawość diuk Ankh, sir Samuel Vimes, komendant Straży Miejskiej Ankh-Morpork, nerwowo wciskał ołówek do buta, żeby się podrapać tam, gdzie swędziało. Wszystkie jego skarpety powodowały takie swędzenie.
Pratchett pod sporą porcją udanych dowcipów i wartkiej, trzymającej w napięciu akcji, przemyca dawkę niezbyt nachalnego dydaktyzmu