Zaroiło się od nowych internetowych etykietek i nazw nadawanych różnym grupom kobiet: VSCO girl, soft girl, alternatywka... Skąd się wzięły i co się za nimi kryje?
Polski komiks odmalowuje ostatnio porywającą galerię bohaterów subkultur młodzieżowych: od ery hipisowskiej po lata 90.
Nergal gra w komedii Machulskiego, zespół Metallica podbija kina, a prawicowi senatorzy przyznają się do fascynacji metalem. Ta ekstremalna subkultura nigdy nie była tak powszechna.
O ile „Mały słownik subkultur młodzieżowych” przed 20 laty charakteryzował poszczególne środowiska należące do kontrkultury czy po prostu kultury młodzieżowej, o tyle nowa książka Mirosława Pęczaka opisuje ich genezę i zależności między tymi ruchami a społeczno-politycznym światem PRL.
Kultura dzisiejsza zaczyna się wyzbywać sztucznego blichtru i przesadnej konwencjonalności. Znów liczy się szczerość ekspresji artystycznej, co wchodzi w wyraźną kolizję z kultem celebrytów.
Hakerzy, backpakerzy, skajterzy, audiofile, surferzy, neomodsi, emo i inni.
Dla prawdziwego hipstera modne jest to, o czym jeszcze nikt nie wie, że jest modne. Z tym że prawdziwy hipster nigdy nie powie o sobie, że jest hipsterem. To byłoby bardzo niemodne.
Joanna Cieśla o tym, po co młodym idole.
Zekranizowana przez Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” to kolejny przyczynek do debaty nad mentalną kondycją rodaków.
Dwa koła, rama, kierownica, zębatka, siodełko. Nic zbędnego. Ostre koło to niemal idea roweru. I koncept, żeby wykroić w mieście kawałek przestrzeni wolny od komercji.