Artykuł Agaty Całkowskiej o zdarzeniach w Gdyńskiej Szkole Filmowej pokazuje, że polskie prawo wciąż jest ślepe, jeśli chodzi o bezpieczeństwo seksualne na uczelniach.
Przed pandemią i brexitem za granicą studiowało ponad 50 tys. Polaków. Teraz o połowę mniej. Anglię zastąpiła Holandia i Dania.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego, zatrzymani w Nigerii, zostali wypuszczeni na wolność. Wciąż przebywają w Afryce, ale minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma nadzieję, że niedługo wrócą do Polski.
Z oświadczenia resortu wynika, że w ostatnich latach rosła liczba posiadaczy wiz studenckich, którzy nie studiowali. Środowisko akademickie nie kryje oburzenia, że MSZ zrzuca na nie odpowiedzialność za nieudolność służb konsularnych.
Połowa badanych przez nas studentów dokonywała w swoim życiu samookaleczeń bez intencji samobójczych, a 27 proc. robi to do dziś. Mówimy dużo o dzieciach i młodzieży, i słusznie, ale zapomnieliśmy o młodych dorosłych i ich problemach – zwraca uwagę prof. Błażej Misiak.
Sztuczna inteligencja, ekonomia zrównoważonego rozwoju, konfliktu czy długowieczności, inżynieria druku 3D, technologie przemysłu 5.0, energetyka jądrowa. Uczelnie tworzą nowe kierunki studiów, próbując przygotować kadry gotowe zmierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata.
Głosami etycznego oburzenia studenci starają się wywołać w nas słuszne zawstydzenie, że wiedząc wystarczająco dużo o cierpieniu ludności cywilnej w Gazie, społeczności uniwersyteckie nie reagują.
Po tygodniach strajków w USA, konfrontacji z władzami uczelni i policją studenckie protesty przeciwko działaniom Izraela w Palestynie dotarły do Europy. Błędem jest jednak wrzucanie ich wszystkich do jednego worka.
Prawie na nic sobie nie pozwalają, ubrania kupują w lumpeksach, zamiast mieszkań wynajmują byle jakie pokoje. Mimo to na miesięczne utrzymanie studenci muszą dziś wydać blisko 4 tys. zł.