Drugie w tej konkurencji jest słowo „recesja”. Ekonomiści nie mają już w zasadzie wątpliwości, że Unię Europejską czeka kryzys gospodarczy, przy którym ten z 2008 r. okaże się niegroźnym testem.
Po ośmiu latach ratowania jedni ogłaszają sukces, inni wskazują na gigantyczne koszty społeczne. Grecja zapewnia, że da sobie radę, ale przed nią do spłacenia ogromna góra długów.
Argumenty za i przeciw euro w Polsce są niezmienne co najmniej od unijnego kryzysu fiskalnego.
W wakacje miliony Polaków wymieniają miliardy złotych na euro. Czy na pewno tak ma być? I jak długo? Już w najbliższej kampanii wyborczej powinien wrócić temat przystąpienia Polski do „nowej Unii”, czyli nowej strefy euro.
Rozmowa z prof. Clemensem Fuestem, dyrektorem niemieckiego instytutu gospodarczego IFO, o tym, kto zyskałby, a kto stracił na likwidacji euro.
Janis Varufakis, były minister finansów Grecji, o tym, jak naprawiać strefę euro i dlaczego Polska nie powinna na razie do niej wchodzić.
Mali i średni przedsiębiorcy dobrze znają zalety funduszy unijnych jako metody pozwalającej na rozwój ich działalności. Jednak konkursów na różnego rodzaju dotacje jest coraz mniej, coraz większa jest też konkurencja wśród zabiegających o nie firm. W takiej sytuacji warto poszukać innych form międzynarodowego wsparcia dla biznesu. Z pomocą przychodzą takie instytucje jak Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny.
Strefa euro tkwi w ciężkich tarapatach, a dotychczas tworzone fundusze ratunkowe i rachityczne próby walki z deficytem na pewno nie wystarczą, żeby ją z nich wydobyć. Trzeba podjąć kolejne działania.
O jednoczeniu Europy w obliczu kryzysu, o tym, kto miałby zostać jej cesarzem, i gdzie w tym wszystkim jest Polska – mówi prof. Jan Zielonka, autor książki „Koniec Unii Europejskiej", która właśnie ukazała się w Polsce.
O sile społecznego zniechęcenia i nie dość wspólnych interesach członków Unii - mówi Amitai Etzioni.