Rządy Afryki stoją przed trudnym wyborem: jak walczyć z pandemią, gdy większość populacji po kilku dniach bez pracy zacznie głodować? Susze, powodzie, szarańcza, wirus – na kontynent spadają w tym roku wszystkie katastrofy.
W stolicy Somalii doszło do wybuchu samochodu pułapki. Liczba ofiar nie jest dokładnie znana, wiadomo o co najmniej 90 zabitych i dziesiątkach rannych. W większości to dzieci i studenci wracający do szkoły.
Po katastrofalnej suszy i głodzie może przyjść potop. W brudnej wodzie czai się cholera. Od ćwierćwiecza trwa wojna domowa. Ale gdy powiesz o Somalii państwo upadłe, to ludzie się obrażą.
Rozmowa z Benem Rawlence’em, autorem książki o Dadaab – największym obozie dla uchodźców na świecie – o pułapkach pomocy humanitarnej.
Nasza empatia zarezerwowana jest dla ataków na członków społeczeństw rozwiniętych, przedstawicieli „naszej cywilizacji”.
Po ćwierć wieku wojny i anarchii Somalia ma w końcu działający rząd. Ma też prezydenta – Amerykanina.
Zmarły mężczyzna zajmował się w Somalii działalnością humanitarną i biznesową – podaje MSZ. Trwają prace nad ustaleniem tożsamości innych ofiar zamachu.
Historia, która doprowadziła do rzezi w stolicy Kenii, zaczęła się w innym kraju i w innym czasie. Ta mroczna przeszłość ma przed sobą, niestety, równie mroczną przyszłość.
Wojna, piraci, talibowie, a teraz klęska głodu. Czy jest nadzieja dla Somalii, upadłego państwa?
Wojna, piraci, talibowie, a teraz klęska głodu. Czy jest nadzieja dla Somalii, upadłego państwa?