Połowa badanych przez nas studentów dokonywała w swoim życiu samookaleczeń bez intencji samobójczych, a 27 proc. robi to do dziś. Mówimy dużo o dzieciach i młodzieży, i słusznie, ale zapomnieliśmy o młodych dorosłych i ich problemach – zwraca uwagę prof. Błażej Misiak.
Mówi się, że to epidemia i że jak epidemia potrafi zabijać. Samotność, okrzyknięta chorobą cywilizacyjną XXI w., ma wymiar społeczny, polityczny i ekonomiczny.
Czy plan: „będę zapobiegać samotności” nadaje się na postanowienie noworoczne? Jak najbardziej! Można nawet powiedzieć, że jest dobrze uzasadniony, jeśli spojrzeć na kierunek, w jakim zmierzają relacje międzyludzkie w ostatnich latach.
Udało się wytypować 15 czynników, które znacząco zwiększają ryzyko demencji. A sposób, w jaki będziesz witać nowy rok, może cię przed nią ochronić.
Ludzie pozbawieni kontaktów z innymi odczuwają wrogość i nieufność wobec świata, gorzknieją, nie interesują się życiem publicznym. Na tym właśnie zależy wszelkim autokratom – mówi dr hab. Łukasz Okruszek, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI 2023 w kategorii Nauki Społeczne.
Bada, jaki wpływ ma samotność na postawy i zachowania społeczne.
To nie brak ludzi wokół działa na nas negatywnie, ale raczej natura naszych relacji, więzi i szeroko rozumianego poczucia bezpieczeństwa.
Skutki zdrowotne samotności i związanej z nią izolacji społecznej są zatrważające. To nie tylko kwestia samopoczucia. Jej wpływ na nasze zdrowie porównywany jest do efektów palenia 15 papierosów dziennie, jest większy niż otyłość czy brak aktywności fizycznej. Pomóc mogą dobrze zaprojektowane miasta.
Święta nie są obowiązkiem i można ich po prostu nie lubić. Jeśli uważamy, że to właśnie jest nam potrzebne, spędźmy je u siebie, po swojemu. Nawet w pojedynkę.
Zamknięci w domach. Nieporadni i nieufni. Porzuceni w chorobie przez dzieci. Zdani czasem tylko na sąsiadów, bronią się przed domami opieki, jak długo mogą. Starzy ludzie w Polsce umierają w samotności.