Rozmowa z Patrykiem Galewskim, który w ramach Fundacji im. ks. Kaczkowskiego zajmuje się resocjalizacją młodzieży, o tym, jak gotowanie może zmienić życie człowieka.
Wydajemy ogromne pieniądze na resocjalizację młodocianych przestępców. Na ogół mało skuteczną.
Facet jakoś sobie poradzi, najwyżej pójdzie na budowę pracować na czarno. Ale co ma zrobić kobieta? Wyjścia są dwa: albo trafi na melinę i prędzej czy później wróci do więzienia, albo zostanie prostytutką.
Widzi pani tego faceta, który tak spokojnie rąbie drzewo? Dwadzieścia parę lat temu taką siekierą porąbał człowieka. Tacy ludzie trafiają tu do nas po odsiadce, a my uczymy ich żyć od początku.
Rośnie zatrudnienie skazanych. Według pracodawców więźniowie sprawdzają się w ciężkiej pracy i w odróżnieniu od szeregowych pracowników nie kradną.
Kuba, na zwolnieniu warunkowym, ma przejść resocjalizację na trasie z Lublina do Krakowa.
Rozmowa z dr Renatą Szczepanik, pedagożką resocjalizacyjną, o tym, skąd się biorą recydywiści.
W polskich rodzinach resocjalizuje się trudna niemiecka młodzież. Często z dobrym skutkiem. Ale w coraz gorszej atmosferze, w tajemnicy i wśród niedomówień.
Najpierw Robert Frycz (Antykomor), a ostatnio biskup Piotr Jarecki zostali ukarani ograniczeniem wolności w postaci pracy społecznej. Co to za kara i co to za praca?
Gwałt, bunt, pobicie, próby samobójcze. Te wydarzenia postawiły Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Łysej Górze w centrum uwagi. Takich placówek są w Polsce dziesiątki i na ogół mało kto wie, co się w nich dzieje.