Zakres i natężenie objawów psychologiczno-psychiatrycznych i neurologicznych był dla nas zaskoczeniem, nie zakładaliśmy, że potrzeba wsparcia będzie tak duża. Prof. Jan Szczegielniak, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, o rehabilitacji pacjentów po covidzie.
Kto skorzysta z programu rehabilitacji postcovidowej? Jakim cudem uda się ominąć kolejki, które już dzisiaj utrudniają znalezienie miejsca w placówkach fizjoterapii?
Na przywrócenie sprawności po wylewach, operacjach czy z powodu bólu wydajemy z własnej kieszeni 10 mld zł rocznie, choć formalnie rehabilitacja należy się za darmo. Ci, których na płacenie nie stać, skazani są na niepełnosprawność.
Jak się nauczyć chodzić po urazie kręgosłupa? Skąd wziąć na to siły i pieniądze?
To dobrze, że zaczyna obowiązywać ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Jest szansa, by wyplątać się z prywaty, absurdów i nadużyć. Pytanie, jak uniknąć kolejnych.
Kilka lat starań, kilka projektów – i wielka obawa, że prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty znów ugrzęzną z powodu sejmowej obstrukcji.
O tym, jak uderzenie cegłą w głowę stało się łamigłówką prawno-etyczno-logiczną.
Zbiórka plastikowych nakrętek na sprzęt rehabilitacyjny to piękna akcja. Ale po ośmiu latach trwania jej samej przydałaby się lekka kuracja.
Wybudzenie ze śpiączki to nie znaczy ciąg dalszy. To znaczy wszystko od początku.
Jak po urazie lub ciężkiej chorobie wrócić do dawnej sprawności? W Polsce to trudne. Rehabilitacja kuleje.