Szczyt klimatyczny w Glasgow okrzyknięto konferencją ostatniej szansy na uratowanie Ziemi przed katastrofą klimatyczną. Uczestnicy COP26 nawet nie dotknęli tak wysoko ustawionej poprzeczki, co nie oznacza, że szansę zmarnowali.
Trwający od niemal dwóch tygodni szczyt klimatyczny w Glasgow zostanie przedłużony. Po fiasku przedstawionej w środę propozycji porozumienia pojawiła się nowa wersja dokumentu końcowego.
USA wracają do porozumienia paryskiego. Trump w zmiany klimatyczne nie wierzył, a dla Bidena to najwyższy priorytet, ustępujący pilnością tylko przed walką z pandemią.
Odsunięcie polskiego i węgierskiego weta zdominowało uwagę mediów, a nie powinno przesłaniać innej ważnej decyzji: zwiększenia poziomu redukcji emisji gazów cieplarnianych z 40 do 55 proc. do 2030 w stosunku do 1990 r.
Premier Mateusz Morawiecki odwołał drugie polskie weto i zgodził się na zaostrzenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku. W zamian Polska liczy na dodatkowe pieniądze.
Czy chcecie być zapamiętani jako ci, którzy zdradzili młode pokolenie i społeczności walczące o przetrwanie? – pytała Zuzanna Borowska, reprezentująca organizacje młodzieżowe podczas sesji zamykającej Szczyt Klimatyczny ONZ COP25 w Madrycie.
Stany Zjednoczone oficjalnie rozpoczęły proces wycofywania się z porozumienia paryskiego. To kolejna zła wiadomość dla klimatu po decyzji prezydenta Chile Sebastiána Piñery o rezygnacji z organizacji tegorocznego Szczytu Klimatycznego ONZ COP25.
Nowe regulacje dotyczące emisji z elektrowni są odpowiednikiem jednostronnego odpalenia broni masowej zagłady. Wszak skutki zwiększonej emisji gazów cieplarnianych odczuwać będą nie tylko Amerykanie, lecz cały świat.
Czy ratując kopalnie i szyby naftowe, Donald Trump uczyni Amerykę znowu wielką?
Większość firm amerykańskich ostrzega, że karkołomna decyzja oznaczać będzie utratę inwestycji i miejsc pracy – dokładnie odwrotnie, niż argumentuje Trump.