O zamkniętym świecie służących w dwudziestoleciu międzywojennym opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Służące do wszystkiego”.
Musisz wyglądać jak sprzątaczka, elegancka odzież wzbudzi niechęć. Niemiec chce wierzyć, że leczy polską biedę.
Polak, a częściej Polka z aspirującej klasy średniej, już powszechnie oswoił się z zatrudnianiem pomocy domowej.
Do zawodu sprzątaczki dziś aplikuje się wieloetapowo. Pierwszym krokiem jest kreatywnie sformułowany list motywacyjny. Jak przekonująco wyrazić pasję do mopa?
Wielką scenę historii wprawiał w ruch tłum postaci nieznanych nam zwykle z imienia i skromnie odzianych – służba. Aż do XVIII w. ci ludzie związani byli ze swymi pracodawcami czymś znacznie więcej niż tylko kontraktem finansowym.
Oprócz srebrnej tacy używa iPada, jest bardziej menedżerem niż służącym. Kamerdyner to nie tylko bohater historycznego filmu, który ma premierę w święta. Ta profesja przeżywa niespodziewany renesans.
Najenergiczniejszą branżą w Polsce (jak we wszystkich krajach rozwiniętych) jest wynajem czystości (dawniej sprzątanie). Naokoło kryzys, a branża rozkwita jako czysta gospodarka oparta na wiedzy.
Co wiadomo dzisiaj o życiu służby domowej w Polsce międzywojennej?
10 euro za godzinę sprzątania w domu i w życiu. Polska sprzątaczka - najlepszy przyjaciel berlińczyka.
Powinna być jednocześnie psychologiem, pedagogiem, showmanem, lekarką i kucharką. Mimo wygórowanych oczekiwań i wielkiej odpowiedzialności pracuje w zawodzie finansowo niedocenianym, wykonywanym zazwyczaj na czarno. Niania.