Od czasów „Wiosny Ludu” Kapeli nie słyszałem tak inspirującej płyty wykorzystującej folkowe brzmienia.
„Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego zyskała spory rozgłos jeszcze przed premierą, kiedy dziennikarze zajmujący się kinem zostali ostrzeżeni przez prawnika, by nie kojarzyli głównego bohatera filmu z autentyczną postacią.
Córka Pawła Jasienicy prosi, by nie wiązać historii jej ojca i jego żony z wchodzącym na ekrany filmem „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego. Jak wyglądała ta historia naprawdę?
Pamiętnik był ostatnim dziełem autora 'Polski Piastów', 'Polski Jagiellonów' i 'Rzeczypospolitej Obojga Narodów'. Zaczął go pisać na początku 1970 r. - nie zdążył dokończyć, bo w tym samym roku przedwcześnie zmarł. Ale przekazał nam karty wspomnień z dzieciństwa, z Rosji, gdzie urodził się w 1909 r. i gdzie toczyły się historyczne wydarzenia - rewolucja lutowa, październikowa, wojna domowa. Z mającego się wkrótce ukazać nakładem wydawnictwa Prószyński 'Pamiętnika' wybraliśmy fragmenty dotyczące roku 1917 i następnych - czasu zachowanego w pamięci dziecka, a opisanego przez wybitnego historyka.
Piewca Polski przedrozbiorowej o codzienności PRL
W państwowym archiwum w Wilnie znajdują się dokumenty, których nikt jeszcze nie wykorzystał. Opowiadają o beztroskich studenckich latach Leona Lecha Beynara – Pawła Jasienicy, późniejszego wielkiego historyka, piewcy Piastów i Jagiellonów, w początkach PRL trzymanego w więzieniu, pod koniec życia oplutego przez Władysława Gomułkę.