Wciąż wiemy za mało o skażeniu Odry. Dlatego każdy kontakt z wodą i martwymi zwierzętami może być niebezpieczny – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.
Łącznie od 1 do 27 lipca Polacy nabyli ponad 569 tys. testów. I raczej nie w celach kolekcjonerskich, ale żeby sprawdzić, czy ból gardła, katar i inne przypadłości to zwykłe przeziębienie (latem rzadkie), czy może covid.
To w jakimś sensie znak czasu, że nie umiemy przyjąć do wiadomości, że pojawiło się zagrożenie, z którym naprawdę trzeba codziennie obcować – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.
W Ameryce i Europie odnotowano pierwsze przypadki małpiej ospy, choroby, która występowała głównie w krajach afrykańskich. Jakie są objawy? I jak można się zakazić?
Eksperci nie mają klapek na oczach i nie domagają się totalnego lockdownu. Ale wciąż trzeba testować, sprawdzać certyfikaty, szczepić i dopiero na końcu wprowadzać ograniczenia – mówi dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z covid-19.
Medale Wolności Słowa fundacja Grand Press wręcza w tym roku po raz pierwszy, a otrzymały je osoby troszczące się w sposób szczególny o jakość debaty publicznej w Polsce.
Czy wirus Zachodniego Nilu, który skutecznie atakuje USA, powodując śmiertelne ofiary, może zagrozić Europie? Uczeni raczej uspokajają.
W bogatym i cywilizowanym świecie rośnie liczba alergików. Prawdopodobnie współczesny człowiek przesadził z higieną.
Dlaczego Hindusi kąpiący się i pijący wodę z Gangesu, który niesie na wpół nadpalone i rozkładające się ciała ludzi, nie ulegają śmiertelnym zakażeniom? To pytanie doprowadziło uczonych do ważnego odkrycia.
Według brytyjskiego badacza prof. Alana Ebringera to nie priony powodują chorobę szalonych krów, lecz pewien rodzaj bakterii. Być może teza o zagrożeniu płynącym z jedzenia wołowiny była nieprawdziwa, a w Wielkiej Brytanii niepotrzebnie wybito 3 mln krów.