Teatralne realizacje „Dziadów” Mickiewicza znowu były w Polsce narodowym barometrem wolności – przez 30 kolejnych lat.
Konkurs wzbudzał emocje: dekadę wcześniej Tadeusz Słobodzianek obejmował dyrekcję w atmosferze protestów. Nastroje podgrzała też niedawna „afera stolikowa” z jego udziałem. A teraz powiało nadzieją, idzie nowe!
Aż dziw, że teatry w tym chaosie są w stanie pracować i przygotowywać premiery. A są – i to jak! Od końcówki maja możemy właściwie zamieszkać na widowni.
Jeszcze niedawno Monika Strzępka i Paweł Demirski zadedykowali wprowadzonemu przez ministerstwo dyrektorowi Starego Teatru piosenkę o wdzięcznym tytule „Debil”. Teraz reżyserują u niego spektakl – w imię odwilży i demokratycznej odnowy w Starym.
Co robić, jak żyć? – zastanawiają się Paweł Demirski i Monika Strzępka, przygotowując spektakl „K.” o Jarosławie Kaczyńskim i reszcie naszej klasy politycznej. Rozgrywa się podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r.
Paweł Demirski, dramaturg, o narodzie bez wspólnoty, społeczeństwie bez empatii i aroganckiej władzy (Uwaga! Tekst zawiera wyrazy niecenzuralne).
Rozmowa z dramatopisarzem Pawłem Demirskim o serialu osadzonym w środowisku teatralnym, który kręcą z reżyserką Moniką Strzępką, o telewizji narodowej i postawie wobec rządów PiS.
Redaktorzy TVP Kultura i współpracujący ze stacją krytycy po raz dziewiąty wręczyli Gwarancje Kultury. Nagrodzono 27 osób, zespołów i zjawisk w dziewięciu kategoriach. Nagrody, podobnie jak nasze Paszporty POLITYKI, są odzwierciedleniem najważniejszych nurtów we współczesnej kulturze. I dowodem na to, że młoda sztuka ma się świetnie.
Rozmowa z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim o aferze wokół krakowskiego Starego Teatru i ich nowym spektaklu – musicalu o dietach.
Toczący się pod hasłem „Teatr nie jest produktem/Widz nie jest klientem” rok Strzępka i Demirski zakończyli spektaklem, w którym zastanawiają się, kiedy rynek zagarnął sztukę, z artystów robiąc wyrobników, a z ich dzieł produkty do sprzedania, i czy można to jeszcze odwrócić?