Dla mnie muzyka generowana z nagrań jest ciekawsza niż ta generowana z prądu. Dźwięki nagrane mają swoją emocjonalność, swoją historię – mówi Teoniki Rożynek, laureatka Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna.
Kino bywa formą społecznej terapii, choć nie na taką skalę, jakbym chciała – mówi Aleksandra Terpińska, laureatka Paszportu POLITYKI za film „Inni ludzie”.
Po co psycholożka przyszła do kina? Rozmawiamy z Aleksandrą Terpińską, autorką filmu „Inni ludzie” i laureatką Paszportu POLITYKI.
Kwestia tego, czy „Papetura” się zwróci, jest drugorzędna. Myślę natomiast, że pozwoli mi się poświęcić robieniu gier w przyszłości – mówi Tomasz Ostafin, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Kultura cyfrowa.
Rozmawiamy z laureatami nagrody specjalnej Kultura Zdalna, którzy w ogarniętej powodzią Australii już myślą o kolejnej edycji swojego festiwalu Unsound w Krakowie – zapewne jakoś związanej z Ukrainą.
Kim jest Jana Shostak, laureatka Paszportu POLITYKI w dziedzinie sztuk wizualnych? Artystką i działaczką, twórczynią stand-upów, reżyserką i performerką. Białorusinką, Polką, ale przede wszystkim obywatelką świata.
Ralph Kaminski, laureat Paszportu POLITYKI, opowiada w podkastowej rozmowie o znaczeniach swoich piosenek.
Zrozumiałem, że polskie dziedzictwo jest moim dziedzictwem, nawet jeśli się z nim głęboko nie zgadzam – mówi Mikołaj Sobczak, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne.
Jestem stereotypowym artystą, który od dziecka uwielbiał sztukę. Zbierałem kiedyś w garażu klepki parkietowe, kiedy przeczytałem, że „Mona Lisa” to olej na drewnie – mówi laureat Paszportu POLITYKI Mikołaj Sobczak.
Staram się oddać napięcie, które wynika z treści, z bohaterów. Teatr i muzyka mają mnóstwo punktów stycznych – mówi Dominik Strycharski, który odebrał Paszport POLITYKI jako muzyk w teatrze.