Doroczne nagrody kulturalne POLITYKI wręczymy 9 stycznia już po raz 25. Przy okazji jubileuszu opisywaliśmy przez kilka tygodni ćwierćwiecze polskiej kultury. Teraz przedstawiamy listę tegorocznych nominowanych, która powstała jak zwykle dzięki głosom krytyków z siedmiu dziedzin.
Biorąc pod uwagę statystykę, na scenie Teatru Wielkiego w styczniu zobaczymy po raz kolejny zdolnych 30-letnich. Ale ciekawsze są poszczególne przypadki, fenomeny i rekordy. Poznajcie naszych nominowanych!
Wszystko o Paszportach POLITYKI »
Rozmowa z Wojciechem Piejką, głównym projektantem nagrodzonej Paszportem POLITYKI gry „Observer” studia Bloober Team.
Rozmowa z Jakubem Lewickim i Mateuszem Nowickim, muzykami nagrodzonego Paszportem POLITYKI zespołu Hańba!
Rozmowa z laureatem Paszportu POLITYKI w kategorii Literatura Marcinem Wichą, autorem książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.
Rozmowa z reżyserem Michałem Borczuchem, laureatem Paszportu POLITYKI w dziedzinie Teatru, o spektaklach, które mieszają w głowie, pracy z dziećmi oraz o tym, co odróżnia Roberta Biedronia od Ryszarda Petru.
Rozmowa z Joanną Freszel, śpiewaczką, laureatką Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna, o jedzeniu partytury oczami, zmianach stylu i odświeżających umysł dywagacjach na temat łupliwości minerałów.
Rozmowa z Normanem Leto, laureatem Paszportu POLITYKI w dziedzinie Sztuk wizualnych, o byciu samoukiem, nerdem w sztuce i przyjaźni ze Zdzisławem Beksińskim.
Paszporty POLITYKI przyznaliśmy już po raz 25. Symbolika tej nagrody zmieniała się razem z wychodzącą z okresu transformacji Polską. Ale Paszport zawsze kojarzył się z przekraczaniem granic, wolnością i otwartością.
Świętujemy dziś 25-lecie Paszportów, ciesząc się z tego, co udało się przez te lata docenić.