To pamięć decyduje o tym, jak odpowiadamy na codzienne wyzwania, co o sobie myślimy, jak postrzegamy otoczenie. Ale nie mniej istotny jest inny mechanizm adaptacyjny. Zapominanie.
Luki w pamięci, kłopoty z koncentracją – czy to wciąż long covid? Jak to opanować? Rozmawiamy z dr Ewą Malinowską z Wydziału Psychologii UW.
Właśnie ogłoszono polski przystanek na wielkiej trasie koncertowej Taylor Swift „The Eras Tour”. Tymczasem fani skarżą się, że nie pamiętają nic z koncertów swoich idolek i idoli. Eksperci uspokajają: po prostu za dobrze się bawicie!
W kluczowych badaniach choroby Alzheimera dopuszczono się nierzetelności, a prawdopodobnie nawet oszustwa. Ambicje znalezienia Świętego Graala wyprowadziły uczonych na manowce. Ale może dobrze się stało?
Od ponad 50 lat badacze rozgrywają naukowy mecz, którego stawką jest wyjaśnienie, czy w dojrzałym ludzkim hipokampie mogą powstawać nowe, funkcjonalne neurony.
A dokładniej – stymulacja prądem poprawia pamięć. Poddani eksperymentowi ochotnicy zapamiętywali, jakby byli o pół wieku młodsi.
Pamięć to nie mięśnie, ale jeśli jesteśmy gotowi włożyć w zapamiętywanie trochę wysiłku, możemy uzyskać naprawdę niezłe efekty. 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu.
Promptery, słuchawki, inspicjent z egzemplarzem sztuki na scenie. Kiedyś pamięć była ważną częścią warsztatu aktorskiego. Czy przestaje nią być w czasach, gdy stale podpieramy się pamięcią zewnętrzną?
Oto opowieść o człowieku, który pomógł odkryć przed nauką ludzką pamięć. Kosztem własnej, odebranej mu przez lekarza.
Większość dorosłych ludzi nie pamięta wydarzeń sprzed trzeciego roku życia. A może jednak da się te wspomnienia jakoś wydobyć?