Mam za sobą małżeństwo hetero i gejowskie związki. To były trudne życiowe zakręty, których nie mogłem ominąć. Nigdy nie czułem pociągu seksualnego, ale przez lata nie umiałem swojej orientacji nawet nazwać – mówi Nikodem Mrożek z zarządu stowarzyszenia Asfera.
Rozmowa z Piotrem Mikuciem, transpłciowym mężczyzną i lekarzem weterynarii, który po 20 latach finalizuje ostatni etap korekcji płci.
Jarosława Kaczyńskiego przeraża „Zosiowładysław” i choć jego żarty są nieśmieszne, prezes PiS wyczuwa kulturowy moment. Zmienia się to, w jaki sposób myślimy o płci, a coraz więcej osób nie identyfikuje się ani jako kobieta, ani jako mężczyzna, bo jest jeszcze trzecia opcja – niebinarność.
Polskie sądy dopuściły się dyskryminacji, odbierając dzieci matce, kiedy związała się z kobietą – orzekł Trybunał Praw Człowieka. Orientacja seksualna czy związek jednopłciowy nie mogą decydować o przyznaniu opieki.
Prof. Marta Figlerowicz o tym, jak się żyje osobie niebinarnej, i o tym, czym się różni tożsamość płciowa od orientacji seksualnej.
Dzisiejsza decyzja to sygnał, że w Unii nie ma miejsca na przemoc i dyskryminację wobec mniejszości seksualnych.
Heteronormatywna część społeczeństwa gubi się w rozszyfrowaniu tego akronimu, a niekiedy przestawia kolejność liter. Ten tekst jest po to, by zapobiec pomyłkom.
Nikt nie ma prawa narzucać innemu człowiekowi, jaką ma mieć orientację seksualną i tożsamość. Obrażać i upokarzać go tylko dlatego, że nie mieści się w większościowej normie.
Co się stało, że temat homoseksualizmu znów rozpalił polskie życie polityczne? Dlaczego orientacja i tożsamość płciowa budzą tyle emocji, a ci, którzy wymykają się heteronormatywnej sztancy, tyle lęku i wrogości?
Transgenderyzm stał się dziś parasolem rozpostartym nad wszystkimi, którzy doświadczają niezgodności pomiędzy obiektywną płcią biologiczną a subiektywną tożsamością płciową – mówi dr n. med. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog i seksuolog.