Na 22 konkursowe tytuły zaledwie cztery wyreżyserowały kobiety. Spore szanse na wywołanie poruszenia ma jedyna w tym towarzystwie debiutantka. Polskim akcentem w walce o Złotą Palmę będzie zwłaszcza szwedzko-polsko-duńska koprodukcja „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna.
„Snowden” to film niezwykle przystępny, mimo że rozgrywa się w hermetycznym środowisku specjalistów komputerowych i agentów rządowych.
Stary gniewny moralista światowego kina biczował już Amerykę za bezsensowną wojnę w Wietnamie (wielokrotnie), szydził z prezydenta Busha, w Nixonie zobaczył nowe wcielenie Ryszarda III, w JFK ofiarę spisku CIA, napiętnował też (nie raz) cwaniaków z Wall Street.
Gordon Gekko, mistrz spekulacji finansowych i symbol upadku etyki biznesu sprzed dwóch dekad, powraca w sequelu "Wall Street: Pieniądz nie śpi". Czy diaboliczny biznesmen może się nawrócić?
Film o Bushu: oscylując między satyrą a karykaturą
Dwa i pół tygodnia przed wyborami na ekrany w USA wszedł film Olivera Stone’a „W”, biografia George’a W. Busha. Na ekranie oglądamy dość przerażający portret człowieka, który stał się symbolem degradacji prestiżu Ameryki.
Takiego zainteresowania polityką nie było w amerykańskim kinie od czasu afery Watergate.
Wydarzenia w Londynie wzmogą zainteresowanie filmem „World Trade Center” Olivera Stone’a, który właśnie wszedł na ekrany w USA. Chociaż nie jest to film o terroryzmie, ale o ludziach, którzy w sytuacji ostatecznej próby stanęli na wysokości zadania.
Niektórzy widzowie czują się lekko zaszokowani wątkiem homoseksualnym w filmie „Aleksander”. Warto więc przypomnieć, że miłość, małżeństwo i seks miały wówczas zupełnie inny wymiar.