Mężczyźni, naprawiając swoje relacje z dziećmi, patrzą na nie w dużej mierze oczami kobiet.
Skoro faceci krócej żyją i w ogóle gorzej sobie radzą, to może zamiast męskich wzorców powinniśmy iść śladem kobiet? Polecam – mnie wychowywały czytające i piszące kobiety.
Mężczyźni zorganizowali swój pierwszy historyczny kongres. 15 lat po pierwszym Kongresie Kobiet i w cieniu sugestii środowisk feministycznych, że spotkanie powinno zajmować się przede wszystkim problemami kobiet i dożynaniem patriarchatu.
Kiedy szedłem na urlop rodzicielski, dostałem wiele gratulacji. Moja żona powiedziała wtedy: nie pamiętam, żeby ktoś mi wysyłał gratulacje, kiedy poszłam na macierzyński. To jest sedno problemu – mówi Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I tata, który przez dziewięć miesięcy był na urlopie rodzicielskim.
W relacjach ojców z córkami jak na dużym ekranie widać trud zmian w obszarze ojcostwa, męskości, kobiecości i wychowania dzieci.
Na naszych oczach wyłania się nowy model ojcostwa, pozbawiony wielu wzorców płynących od starszych generacji.
Ojcowie zyskają prawo do niezbywalnego dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego – to najważniejsza z proponowanych przez rząd zmian prawa pracy. Idą w dobrym kierunku, ale bojaźliwie i za wolno.
Dzisiejsi ojcowie chcą odgrywać w życiu dzieci ważniejszą rolę niż ich ojcowie, ale do urlopów rodzicielskich się nie garną. Czyżby nadal miejsce kobiety było przy dziecku, a mężczyzny w pracy?
Prof. dr hab. Katarzyna Schier o tym, jak polska historia wpływa na polskie rodziny.
Zdominowany przez kobiety fiński rząd właśnie zdecydował, że urlopy rodzicielskie będą dzielone po równo między matki i ojców. Wolne od pracy są prawie dwa lata – łącznie dla obojga.