Potrzebujemy nowego języka, nowych form protestów oraz redefinicji pojęć takich, jak „bohaterstwo” i „patriotyzm” – przekonywały Olga Tokarczuk i Swietłana Aleksijewicz.
Czy tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny to triumf chińskiej terapii ludowej czy tylko hołd dla zapomnianej uczonej?
Swietłana Aleksijewicz, laureatka literackiego Nobla, białoruska dziennikarka i pisarka, niewydawana we własnym kraju.
To znak, że sztokholmska kapituła chce podążać z duchem tego, co w debatach ekonomicznych ostatnich lat najciekawsze. Ale niekoniecznie zamierza kroczyć w tejże debaty awangardzie.
Nobel ma być zachętą do szukania rozwiązań drogą pokojową i znakiem nadziei dla państw muzułmańskich dotkniętych krwawymi konfliktami.
Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka. Szwedzka akademia, choć lubi wybory nieoczywiste, w tym roku nie zaskoczyła. I dobrze.
Tegoroczną nagrodę otrzymali trzej naukowcy: Tomas Lindahl, Paul Modrich i Aziz Sancar. Odkryli oni trzy różne mechanizmy molekularne naprawy DNA.
Nagrodę otrzymało dwóch fizyków, Japończyk Takaaki Kajito i Kanadyjczyk Arthur B. Mc Donald, dzięki którym udało się odkryć tzw. oscylacje neutrin i dowieść, że te fundamentalne cząstki materii mają masę.
Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii zdobywa troje naukowców: William C. Campbell, Satoshi Ōmura oraz Youyou Tu.