O pierwszej wojnie światowej, feministkach i początkach niepodległości opowiada Maciej Górny, autor wydanej właśnie książki „Polska bez cudów. Historia dla dorosłych”.
Czym żyli Polacy w 1921 r.
Sto lat temu odrodzona Rzeczpospolita uzyskała dostęp do morza.
Przeprowadzone sto lat temu wybory do pierwszego Sejmu II Rzeczpospolitej zdominowali chłopi. Nie potrafili jednak wykorzystać do końca tego zwycięstwa.
Polacy decydowali o kształcie swojego nowego państwa, z jednej strony czując presję rewolucji bolszewickiej, z drugiej kierując się resentymentem do niemieckiego okupanta.
Bez względu na ustrój polityczny rocznice historyczne, obchodzone jako państwowe święta pamięci, są ważnym elementem walki o władzę, manipulacji, propagandy i mobilizacji opinii publicznej.
Uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości podzieliły się na oficjalne i nieoficjalne, legalne i nielegalne oraz na publiczne i prywatne. Bardzo trudno było rozróżnić, które są które i kto za co bierze odpowiedzialność.
W ciągu stu lat od proklamowania niepodległości przez Polskę i Ukrainę sytuacji wzajemnego przyciągania – z różnych powodów – nie było między nimi wiele.
Oto polskie życie kulturalne w stu scenach przewijanych na podglądzie. Kadry z najbardziej znaczących wydarzeń, premier, filmów i występów z lat 1918–2018. Od historycznego koncertu Paderewskiego do sukcesu „Klątwy”.
Urodzili się jeszcze pod zaborami. Przypadek, mówią, sprawił, że dożyli 100 lat. Nie byli bohaterami. Próbowali, jak całe ich pokolenie, żyć i przeżyć w kolejnych trudnych czasach. Opowiadają nam o tym, co zapamiętali, co do nich dzisiaj wraca, swoje zwykłe historie Polski.