W nowym filmie Ridleya Scotta cesarz Francuzów jest nie tylko genialnym strategiem, lecz przede wszystkim rozkapryszonym bufonem. Świetna rola Joaquina Phoenixa, ale czy równie udany „Napoleon”?
Niski, w charakterystycznym kapeluszu, z ręką założoną za połę munduru. Ten wizerunek Napoleona Bonapartego powielały dziesiątki artystów. Stworzyli ikonę.
Przed 210 laty pod Lipskiem doszło do krwawej batalii przekreślającej nadzieje Napoleona na odzyskanie panowania nad Europą.
We wrześniu 1812 r. polscy żołnierze u boku Napoleona maszerowali przez zdobytą Moskwę. Stanowili część liczącej blisko 600-tys. Wielkiej Armii.
Kiedy Polacy zdobyli Moskwę we wrześniu 1812 r., byli przekonani, że „powstanie Polska całą gębą”. Powstała półgębkiem i to karmionym przez Rosję.
Zdawało się, że to koniec wojny, wróg jest pobity, zaraz przybędą parlamentariusze, a Polska odzyska niepodległość i granice przedrozbiorowe. O nadziejach i cenie klęski opowiada prof. Dariusz Łukasiewicz.
Pośmiertna droga do Polski księcia Józefa Poniatowskiego okazała się niebezpieczna dla jego eskorty. Musiała bronić honoru nieboszczyka.
O tym, dlaczego Napoleon 200 lat po śmierci wciąż rozpala emocje, mówi prof. Maciej Janowski.
Komuna Paryska sprzed 150 lat to wydarzenie, które obrosło mitami. Dla ruchów protestu na całym świecie jest ważnym punktem odniesienia.
Słyszeli o nim wszyscy, ale nie wszyscy znają prawdziwy wymiar przemian, jakie się dokonały w Europie za jego sprawą.