„Jesteśmy w stanie zamienić światło bezpośrednio na ruch i to bez konieczności wykonywania jakichkolwiek pośrednich działań, a w dodatku możemy to zrobić zdalnie” – tak o swoich badaniach współfinansowanych z Funduszy Europejskich opowiada dr hab. Bartłomiej Graczykowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat programów HOMING i FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Rozmowa z dr inż. Urszulą Stachewicz, laureatką Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii nauki techniczne, o tym, co dobrego może przynieść nanotechnologia.
Nie mamy pewności, że nanoprodukty – substancje z cząsteczek wielkości jednej milionowej milimetra – są bezpieczne. Traktujmy je więc jak niebezpieczne – orzekła Afsset, francuska agencja bezpieczeństwa sanitarnego. Czy to zahamuje rozwój nanotechnologii, na który liczy świat?
Jak wykryć raka w najwcześniejszej fazie rozwoju i zniszczyć, nie uszkadzając zdrowych komórek? Naukowcy już to wiedzą, ale potrzeba jeszcze kilku lat badań, by metody te weszły do praktyki klinicznej.
Pomysły do niedawna zgoła fantastyczne, dzięki nanotechnologii stają się rzeczywistością. Nie zauważamy tego jednak, bo wszystko dzieje się na poziomie organizacji materii niedostrzegalnym dla ludzkiego oka.
Rozmowa z prof. Jerzym Rużyłło, nanoelektronikiem z Pennsylvania State University
Eric Klein, amerykański wizjoner i przedsiębiorca, chce zbudować nową Arkę Noego. Uważa, że rozwój nanotechnologii doprowadzi w najbliższych dziesięcioleciach do zagłady życia na Ziemi. Jedyny ratunek to ucieczka człowieka w kosmos.