Sto lat temu zmarł Giacomo Puccini, jeden z uwielbianych twórców operowych. Teatr Wielki w Łodzi inicjuje 15 listopada Festiwal Pucciniowski spektaklem „Madama Butterfly”.
Daję się zapraszać do studiów elektronicznych i tam jakoś sobie radzę. A piszę bez komputera: ołówek, gumka i papier, jestem starej daty – opowiada kompozytorka Elżbieta Sikora, która właśnie otrzymała nagrodę od prezydenta Francji za całokształt twórczości.
Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.
O tworzeniu nowych utworów i swoim zwykłym życiu opowiada Paweł Szymański, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. 28 marca kończy 70 lat.
Lubimy burzyć ścianę między publicznością a wykonawcą – mówią Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, laureaci Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna.
Za wszechstronność i umiejętność poruszania się po różnych światach muzycznych.
Konkurs Chopinowski, wielkie jubileusze, remonty i publiczność zwiedzająca gmachy filharmonii. Autorskie podsumowanie 2023 r. w muzyce poważnej.
Aleksandrę Słyż interesują zależności dźwięku i ruchu, a jej dzieła to przede wszystkim gra z czasem, rozciąganie go i kondensowanie.
W czwartą dekadę Paszporty wchodzą odświeżone – z nowymi pomysłami, ale też nową energią w polskiej kulturze, czerpaną w dużej mierze z naszej wspólnej ludowej historii.
Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki mówią o sobie, że lubią przełamywać bariery – i chętnie grają w różnych miejscach, krajach i dla różnej publiczności.