To pamięć decyduje o tym, jak odpowiadamy na codzienne wyzwania, co o sobie myślimy, jak postrzegamy otoczenie. Ale nie mniej istotny jest inny mechanizm adaptacyjny. Zapominanie.
Zrozumienie, jak działa mózg i w jaki sposób przebiegają w nim procesy chorobowe, to jedno z największych wyzwań stojących przed medycyną i naukami biologicznymi. W Polsce czołowym ośrodkiem zajmującym się badaniami mózgu jest BRAINCITY – działająca w ramach Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN placówka, w której neuronaukowcy z Polski i świata badają zjawisko tzw. plastyczności neuronalnej. Stanowi ono podstawę procesu uczenia, ale jego zaburzenia mogą stać się przyczyną wielu schorzeń neurologicznych. Jednostka działa w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze prowadzonego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i finansowanego ze środków pochodzących z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Centrum kieruje prof. Leszek Kaczmarek, jeden z czołowych światowych badaczy neuroplastyczności.
Słowa postrzegają jako kolor, kolor kojarzą z temperaturą, dźwięk z dotykiem. Ludzie obdarzeni synestezją mogą być cennym źródłem informacji o funkcjonowaniu mózgu.
Wypadek przy pracy zmienia sympatycznego człowieka w psychopatę? Opowiedziana na nowo historia Phineasa Gage’a dowodzi, jak łatwo może powstać naukowy mit.
Rozmowa z biolożką, psycholożką i neurolożką, która zajmuje się neurobiologią emocji w Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu – BRAINCITY, centrum MAB przy Instytucie Nenckiego PAN.
Miliarderzy snują mgliste plany wszczepiania implantów mózgowych. Tymczasem współczesna neurochirurgia już dziś pozwala na leczenie tego najbardziej delikatnego organu bez otwierania czaszki.
Jak ludzki mózg przekształca glukozę w poglądy polityczne? To jedno z najważniejszych i najtrudniejszych pytań, na które od dwóch dekad szuka odpowiedzi interdyscyplinarna nauka: neuropolityka.
Organoidy mózgowe pomogą w leczeniu chorób układu nerwowego. Tylko jak ich nie skrzywdzić? To nie jedyny dylemat etyczny związany z badaniami tych miniaturowych organów.
We współczesnym Hollywood Bruce Willis był „elementem obowiązkowym” – zawsze gotów założyć biały podkoszulek i uratować świat. Teraz będziemy musieli sobie radzić bez niego.
Najnowsze badania dostarczają istotnych informacji na temat tego, jak postrzegamy czas. I dają nam pewną wskazówkę, jak stać się „zegarmistrzem”, a nie niewolnikiem swojego zegara.