Mityczni herosi powracają niezmiennie od blisko trzech tysięcy lat – dziś także w powieściach, filmach, a ostatnio również w serialach. Skąd ta nieśmiertelność? Odpowiadają dr hab. Tomasz Mojsik i dr Maciej Paprocki.
Czy da się zrozumieć „Oppenheimera” bez znajomości mitologii? Czy Posejdon jeździłby Maserati? Znaczenie antyku dla współczesności podkreśla prof. dr hab. Katarzyna Marciniak, która poświęciła mu całe życie zawodowe.
Starożytne greckie mity to wciąż żywe fikcje, które wcielają się w naszą codzienność. Ich nowe odczytywania do dziś się nie kończą. Ostatnio furorę robią interpretacje feministyczne.
Krasnal i olbrzym obok orka czy elfa to postaci z mitów i baśni, ale przecież ludzie z karłowatością i gigantyzmem żyją naprawdę. W przeszłości nie mieli łatwo, choć czasami znajdowali dla siebie miejsce. Tu i ówdzie – całkiem wygodne.
Lepiej, niż się można było spodziewać.
Chociaż z kanonu lektur znikły starożytne arcydzieła, a łaciny uczą się tylko nieliczni, antyk dalej odgrywa ważną rolę w kulturze popularnej i dziecięcej.
W piątek na ekranach kin pojawia się „Starcie Tytanów”. Hollywoodzka opowieść o Perseuszu ma więcej wspólnego z filmem sandałowym, niż z grecką mitologią.
PiS w ataku, PiS powraca, ludzie przejrzeli na oczy, już po Tusku! Takie okrzyki słychać ostatnio z okolic IV RP. Tak się tworzy rzeczywistość alternatywna.
Wnikliwe analizy archaicznej literatury epickiej
Gematria, I-Cing, hieroglify i inne kody