50 mln zł. Na tyle wyceniono dar na rzecz krakowskich muzeów MOCAK oraz Muzeum Fotografii. Z jednym z darczyńców, Andrzejem Starmachem, rozmawiamy o tym, skąd wziął się pomysł przekazania kolekcji i z czym było najtrudniej się rozstać.
Rozmowa z Mirosławem Bałką, jednym z najbardziej cenionych na świecie polskich artystów wizualnych, w przeddzień dużej wystawy w Łodzi.
Prace wideo Bałki uderzają, podobnie jak i jego rzeźby, powściągliwością i wyrafinowaniem estetycznym.
Nagroda za oryginalną twórczość plastyczną – rzeźby, pomniki, instalacje – z coraz większym uznaniem przyjmowaną na świecie.
W londyńskiej galerii Tate Modern otwarto wystawę „Pop Life”, gdzie prezentowani są artyści tworzący dla potrzeb rynku. Za ścianą, pod tym samym dachem, przykład zupełnie innej sztuki –
Efektownie żegna się z Zachętą Anda Rottenberg. Zorganizowana już po jej dymisji wystawa prac Mirosława Bałki (laureata Paszportu „Polityki”) to jedna z najciekawszych propozycji artystycznych ostatnich lat w stolicy. To, co proponuje artysta, jest nie tylko perfekcyjnie zaaranżowane, ale mądre i poruszające. Z pozoru surowe jak pustelnicza cela, w gruncie rzeczy stanowi dla zwiedzających rebus jak z egzaminu na członka Mensy.