W najbliższy weekend rusza okrągła, 30. edycja Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, przeglądu teatralnych hitów ostatnich miesięcy, organizowanego niestrudzenie od trzech dekad przez Teatr Powszechny w Łodzi.
Program 29. edycji łódzkiego festiwalu jest imponujący i to nie tylko jeśli wziąć pod uwagę fakt drastycznie obciętych w tym roku dotacji.
„Artysta w kryzysie” – temat przewodni tegorocznej edycji – będzie rozpatrywany na różnych płaszczyznach, nie tylko tych związanych z pandemią, ekonomią czy zmniejszanym polem wolności w Polsce.
Najnowszą edycję łódzkiego festiwalu jego szefowa Ewa Pilawska poświęca współczesnemu polskiemu teatrowi i anonsuje szeregiem pytań: „Czy wierzymy w Teatr otwarty i różnorodny? Czy z poziomu sceny dostrzegamy jeszcze widzów?
Krystian Lupa, Agnieszka Glińska, Wojciech Malajkat, Ewelina Marciniak, Waldemar Zawodziński, Kornél Mundruczó – to tylko niektóre z nazwisk twórców, za sprawą których w lutym i marcu Łódź stanie się „teatralną stolicą Polski”. 8 lutego rozpocznie się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jednego z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju. Jak co roku otworzy kalendarz teatralnych festiwali w Polsce.
Jubileuszowy łódzki przegląd najważniejszych polskich spektakli minionego roku odbywa się pod hasłem „Publiczność”.
Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”, prezentowane przedstawienia (i dyskusje) dotyczyć będą statusu artysty dzisiaj, jego wolności i odpowiedzialności, ceny, jaką płaci za poglądy.
5 marca rozpocznie się XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – jeden z najstarszych festiwali teatru zawodowego w kraju, który każdego roku otwiera kalendarz najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. Hasło tej edycji brzmi: „Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny”. W programie znalazły się spektakle, dyskusje i wystawa. Teatr Powszechny zaprezentuje podczas Festiwalu dwie prapremiery.
XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych (18 lutego – 4 marca) przyniesie zbiór najgorętszych i najgłośniejszych polskich produkcji teatralnych ostatnich miesięcy.