Ksiądz profesor Michał Heller o tym, jak pogodzić wiarę z nauką, o kryzysie w Kościele i o tym, jakie nas może czekać życie po życiu.
Ksiądz profesor Michał Heller, wybitny fizyk, kosmolog, filozof przyrody, laureat Nagrody Templetona, w rozmowie z Jerzym Baczyńskim o godzeniu nauki z wiarą i wiary z religią.
Kosmolog, filozof, fizyk, matematyk – ksiądz i profesor Michał Heller kończy 80 lat. Przez kilka dekad uparcie próbuje godzić współczesną naukę z wiarą. Jest autorem kilkudziesięciu książek – prowokujących dla religijnych ortodoksów, inspirujących dla ateistów.
Kuriozalna wypowiedź polskiego księdza Franciszka Longchampsa de Bérier o jakiejś bruździe rzekomo występującej u dzieci poczętych in vitro pokazuje, że nawet wykształceni księża popadają w kompromitujące naukowe herezje. Benedykt XVI nie pomógł swojemu Kościołowi pogodzić się ze współczesną nauką.
Prof. Michał Heller, kosmolog i teolog, jest laureatem Amerykańskiej Nagrody Templetona za wkład do dialogu nauki z religią. Polski Kościół powinien być z niego dumny, a wydaje się skrępowany.
Postęp w matematyce zwykle prowadzi do uogólnień. Fakt, że prawdopodobieństwo pojawiło się w mechanice kwantowej niejako w nowej roli, nie tylko wzmógł spory interpretacyjne, lecz również stał się zapowiedzią uogólnienia tego pojęcia.
To książka z bardzo wysokiej półki. Nie sądziłem, że po nią sięgnę, ale gdy już sięgnąłem, nie mogłem się oderwać.
Rozmowa z księdzem profesorem Michałem Hellerem, filozofem, teologiem, fizykiem i kosmologiem, o tym, dlaczego tylko wydaje się nam, że znamy Isaaca Newtona
Rozmowa z księdzem profesorem Michałem Hellerem o relacjach między religią i nauką, o związku teologii i kosmologii, o boskiej matematyce i postulacie sensu oraz o powstaniu świata, czyli osobliwości początkowej, kwantowej teorii grawitacji i M-teorii.