Chciał zreformować i wzmocnić imperium. Ale imperium rozpadło mu się w rękach. Choć rządził ledwie sześć lat, był jedną z najważniejszych postaci XX w.
Bez wątpienia zmarły we wtorek Michaił Gorbaczow przejdzie do historii jako wielka postać. Nie tylko reprezentował tę lepszą Rosję, zupełnie inną niż Rosja Putina, ale i wiele – choć bez pomyślnego rezultatu – robił, by ona zaistniała.
Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca Związku Radzieckiego, były laureat Pokojowej Nagrody Nobla, zmarł w wieku 91 lat.
Niemal półtoraroczne spotkania obecnego wicepremiera do spraw bezpieczeństwa z oficerem KGB nie były niewinnymi pogawędkami. Były spotkaniami operacyjnymi, których zapis i analiza jest w rosyjskich rękach.
Rozmowa ze Stanisławem Szuszkiewiczem o tym, dlaczego rozwiązywał Związek Radziecki i czy mu się to ostatecznie udało.
16 grudnia 1986 r. miała miejsce jedna z najważniejszych rozmów telefonicznych w historii Związku Radzieckiego. Była krótka, ale okazała się tym kamyczkiem, który poruszył lawinę, grzebiąc imperium.
Michaił Gorbaczow stał się dziś niezbędny Kremlowi, bo jest przeciwieństwem Putina – zabrał Rosjanom imperium i dał wolność, z którą nie wiedzieli, co zrobić.
Będzie to opowieść o Polonusie z bujną przeszłością, Łotyszu i Estończyku, którzy ponoć chcieli go zabić, oraz o gangsterze Michaile Gorbaczowie i jego pięknej żonie.
Prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, odznaczył byłego prezydenta ZSRR, Michaiła Gorbaczowa, Orderem Świętego Apostoła Andrieja Pierwozwańca. Okazji dostarczyła 80 rocznica urodzin wielkiego, acz nieszczęśliwego reformatora systemu politycznego Rosji i i jej dependencji.
20 lat temu w Wilnie Litwa wróciła na drogę do niepodległości. Był to początek końca radzieckiego imperium.