Wizyta Ławrowa w Pekinie to wyzwanie, bo rosyjskiej dyplomacji coraz trudniej ukryć, że Rosja stała się junior partnerem Chin, nierówno traktowanym klientem i wasalem, który przybył prosić o protekcję.
Komisja Europejska, którą przez pięć lat pokieruje Ursula von der Leyen, zaczyna kadencję w niedzielę. Jej pierwszy projekt to „zielony ład” – przyspieszenie w walce z kryzysem klimatycznym, ale też boje o pomoc na transformację energetyczną.
Margrethe Vestager wyrasta na jedną z najpotężniejszych figur w Brukseli. W nowej Komisji Europejskiej ma koordynować prace związane z gospodarką cyfrową i nadal zwalczać praktyki monopolistyczne m.in. gigantów internetowych.
Google już wie, co znaczy zadzierać z Komisją Europejską. Teraz może przekonać się o tym Apple, a wkrótce także Amazon. Czy to troska o uczciwe zasady konkurencji, czy też antyamerykańska krucjata Brukseli?
Europa próbuje zmusić Google do posłuszeństwa karami finansowymi. W Ameryce coraz głośniej mówi się za to o potrzebie podziału cyfrowych gigantów.
Dla Google i innych cyfrowych gigantów zza Oceanu Europa to prawdziwy raj do zarabiania pieniędzy. Czy Komisji Europejskiej uda się to zmienić?
Znani producenci okien dachowych – polskie Fakro i duński Velux – toczą ze sobą walkę już 12 lat. Szybko się ona jednak nie skończy.
Margrethe Vestager stała się postrachem wielkich koncernów. Od Apple żąda miliardów euro zaległych podatków, a od Google ustępstw wobec konkurentów.
Bruksela chce dopaść międzynarodowe koncerny, które w Europie unikają płacenia podatków. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że zapłacą jeszcze mniej.
Duńska komisarz Margrethe Vestager dobrała się do skóry Google oraz Gazpromowi i wyrasta na gwiazdę Komisji Europejskiej.