Uniwersytet godny swej misji nie może, jak czyni to KUL, wykluczać z debaty nikogo, o ile jego poglądy mieszczą się w ramach prawa, nie obrażają ani nie wzywają do nienawiści.
Odpowiedź dostał brutalną. Po Lublinie zaczął krążyć mobilny baner wzywający do usunięcia ks. prof. Wierzbickiego z uczelni, a w internecie wybiło przeciw niemu szambo.
Na początku sierpnia zatrzymano w Warszawie 48 osób. Policja kuła je w kajdanki, woziła z komendy na komendę, utrudniając kontakt z pełnomocnikami, poniżała.
Margot, 25-letnia aktywistka z kolektywu Stop Bzdurom, z dnia na dzień stała się ikoną walki o prawa osób LGBT+ w Polsce. Choć paradoksalnie ani nie chce być liderką, ani symbolem tego ruchu. Więc kim chce być?
Osoby transpłciowe są narażone na poniżanie, nie mają dostępu do leków. Często odbywają karę w całkowitej izolacji – mówi Izabela Jąderek, psychoterapeutka i seksuolog kliniczny.
Sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce zasługuje na szczególną uwagę ze względu na systemową dyskryminację. Nie wymagajcie od nas podziękowań czy kulturalnej rozmowy.
Radość po uwolnieniu Margot szybko ustąpiła oburzeniu, bo anarchistka pokazała środkowy palec i użyła wulgaryzmu. Sojusznicy wycofują poparcie. Więc jacy z nich sojusznicy?
Margot z kolektywu Stop Bzdurom spędziła w areszcie trzy tygodnie zamiast dwóch miesięcy. Decyzję o jej zwolnieniu podjął sąd w odpowiedzi na zażalenie obrońców.
Wieszanie flag zaczęło się w Warszawie, a później zatrzymano Margot. W akcie solidarności Polacy chętnie zdobią pomniki. Ku rozpaczy policji i patriotów tęczowy jest dziś cały kraj.
List uznanych twórców, historyków, filozofów z całego świata jest adresowany do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Publikujemy go w całości.