Nasi wcześni przodkowie bardziej niż dużego mózgu potrzebowali długich i prostych nóg. Ale i małpy człekokształtne nieraz eksperymentowały z dwunożnością. Niewykluczone, że potomkowie tych śmiałków z powrotem lądowali na drzewach.
Chińsko-amerykańsko-hiszpańska grupa badawcza uzyskała chimery międzygatunkowe z ludzkich komórek macierzystych wprowadzonych do kilkudniowego zarodka makaka. To ani pierwszy, ani ostatni taki przypadek. Co oznacza?
Czy wśród szympansów występuje zjawisko prostytucji? Uczeni prowadzą w tej kwestii pouczający dialog.
Najnowsze badania nad szympansami bonobo znowu sporo powiedziały o człowieku.
Problem polega na tym, że nie tylko małpy, ale w ogóle zwierzęta nigdy nie miały i nie mają żadnych praw w naszym świecie.
Ludzie umieją zgadywać, co dzieje się w umysłach innych przedstawicieli gatunku – np. jakie mają zamiary i wiedzę o otaczającej rzeczywistości. Czy potrafią to również zwierzęta?
Międzynarodowy zespół naukowców przywrócił sparaliżowanym małpom władzę w nogach. Szykuje się przełom w medycynie?
Żałoba wydaje się czymś osobistym, intymnym i wyłącznie ludzkim. Ale czy rzeczywiście tak jest?
Tak, mnie też poruszyła tragedia, jaka rozegrała się w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati, w stanie Ohio w USA! Zginął goryl Harambe.
Rozmowa z Vanessą Woods, dziennikarką i naukowcem, o podróży do kongijskiego jądra ciemności, gdzie żyją niezwykli małpi hipisi