Na czym polega sztuka dyrygencka? Na mowie ciała, na plastyczności ruchów, na psychologii? Na wszystkim po trosze. Przekonuje o tym Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga.
„Pasja” Krzysztofa Pendereckiego zabrzmiała w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu. Opowiada o tym dyrygentka Marzena Diakun.
Ta symfonia okazuje się muzyką na obecne czasy, dobrze zresztą wykonaną (Koncert fortepianowy jest grany bez przekonania, czemu trudno się dziwić).
To największe w naszej części Europy arboretum założone przez prywatnego człowieka, który przy tym był wybitnym kompozytorem.
W tymczasowej siedzibie remontowanego właśnie krakowskiego Bunkra Sztuki w miesiącach wiosennych i letnich pokazywana będzie nietypowa wystawa.
Od 27 kwietnia 2021 roku w krakowskiej galerii Bunkier Sztuki będzie można obejrzeć wystawę poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu pt. „Partytura i ogród”. Będzie można na niej zobaczyć prywatne prace zmarłego kompozytora, jak również przedstawiające go portrety i fotografie. Ekspozycja będzie dostępna do 26 września 2021 roku.
Sinfonietta Cracovia działa od 1994 r., dzięki Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Płytę uzupełnia Koncert klarnetowy, wersja Koncertu altówkowego z 1983 r.
Zmarł Krzysztof Penderecki. Jego nazwisko to emblemat, symbol przewrotu, jaki dokonał się w polskiej muzyce ponad pół wieku temu.
Odszedł ostatni z gigantów tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, która stała się słynna w Europie w latach 60. Zdobył sławę jako bezkompromisowy awangardzista, później w równie bezkompromisowy sposób zwrócił się ku tradycji.