Gdyby Polska miała w średniowieczu stronę na Facebooku, w 1025 r. zmieniłaby status z księstwa na królestwo. Wszystko dzięki ambitnemu Bolesławowi Chrobremu. Niemieccy kronikarze nie daliby lajków.
Krytycy Augusta II ukuli nawet termin Metressenwirtschaft (niem. gospodarka metres), który odnosił się nie tylko do mnogości królewskich kochanek, ale także do ich wpływu na saską ekonomię. Król bowiem otaczał swoje faworyty niebywałym luksusem.
Byli królami Saksonii i Polski, lawirowali w Rzeszy między katolickimi Habsburgami a protestanckimi Hohenzollernami, reformowali władztwo i nie stoczyli się w autorytaryzm. Dziś są skłóconą rodziną.
Matki, żony i córki, czyli o związkach dynastii Wettynów z Polską.
Epoka Wettynów na polsko-litewskim tronie: początek odnowy czy źródło nieszczęść?
Czy dwaj królowie z niemieckiej dynastii Wettynów, którzy z krótką przerwą zasiadali na polskim tronie 63 lata, byli dobrymi czy złymi władcami? Zależy, kogo zapytamy o opinię, przekonuje prof. Miloš Řezník, do końca marca dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
19 czerwca trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny z serii Biografie: „Za króla Sasa, czyli Niemcy na polskim tronie”.
650 lat temu zmarł Kazimierz, ostatni król z dynastii Piastów. Jego panowanie obrosło legendą, którą do dziś trudno oddzielić od rzeczywistości.