Jak jest teraz? Co udało się faktycznie osiągnąć, a gdzie widzimy niedostatki i wyzwania? Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z mec. Małgorzatą Szuleką z zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Unijne miliardy mają pomóc w odbudowie zniszczonych terenów, ale przed nami potrzeba kolejnych wielkich inwestycji na południu Polski. Sfinansować musi je głównie budżet państwa, który i tak trzeszczy w szwach.
Od 1 stycznia 2025 r. wszystkie umowy cywilnoprawne mają być „ozusowane”. Dotyczy to przede wszystkim pracowników kultury, pomocy społecznej i lekarzy. Najgłośniej protestuje gastronomia, strasząc podwyżkami cen. Wyższe składki będzie płacić około miliona osób.
Będą zmiany w polskim KPO; Duda i Morawiecki grają ambasadorami; prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej; sensacja w kobiecym turnieju na Wimbledonie; jak bardzo bać się Trumpa?
W styczniu 2025 r. polski rząd ponownie wystąpi do Komisji Europejskiej o rewizję KPO – zapowiedziała szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas spotkania w Polityce Insight. Zapewniła, że wypłaty dla Polski na ten rok nie są zagrożone, mówiła też o głębokiej reformie polityki spójności.
Kolejne spotkanie gabinetu wojennego Izraela; 6,3 mld euro z pierwszej transzy KPO trafiło do Polski; dymisja Protasiewicza ze stanowiska wicewojewody; komisja ds. wyborów kopertowych przesłucha byłego ministra zdrowia; zaczął się pierwszy w historii proces karny Donalda Trumpa.
Odblokowanie KPO to zarazem sukces, jak i olbrzymie wyzwanie dla rządu Donalda Tuska. Bez wielkiej mobilizacji część pieniędzy może po prostu przepaść.
Polska straciła 5 mld euro z KPO – twierdzi wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jego zdaniem odpowiedzialny jest były premier i minister ds. europejskich.
Aborcja odłożona do kwietnia; marsz po zabójstwie 25-letniej Lizy w Warszawie; protest rolników; co dalej z wakacjami kredytowymi; superwtorek w USA.
Choć odblokowanie pieniędzy stanowi przełom w sporze o praworządność, to nadal go nie kończy.