Premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz autorytety z zakresu prawa spotkali się, aby dyskutować o drogach do wyjścia z kryzysu konstytucyjnego.
Wygląda na to, że Andrzej Duda zamierza przetestować granice swoich kompetencji podczas nominacji polskiego komisarza i zaczynającej się w styczniu polskiej prezydencji w Radzie UE. Polskiej polityce europejskiej wróży to jak najgorzej.
Mamy typowy stan popisowski, czyli, jak mówią prawnicy: bajzel. Bez przywrócenia Trybunałowi roli niezależnego kontrolera władzy i ostatecznego arbitra w grze politycznej Polska nie stanie się na powrót krajem praworządnym i w ogóle „rządnym”. Sprawa robi się pilna.
Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni siedzieć? Jak żyć w stanie dwuprawia? Czy dojdzie do rozwiązania Sejmu? Rozmowa z Ewą Siedlecką.
Prof. Kim Scheppele, socjolożka, o tym, jakie metody ma demokracja, aby poradzić sobie ze skutkami rządów populistów.
Profesorka prawa Anna Musiała o tym, jak prawa, obowiązki, kapitał społeczny sprowadzamy do wartości materialnych. I o tym – czym to grozi.
PiS nie ma większości do uchwalenia zmiany konstytucji, ale forsuje jej projekt. Chodzi o pieniądze. A konkretnie o możliwość niekontrolowanego zadłużania się państwa na cele obrony. I o prawo do konfiskowania majątków bez sądu.
Mimo że tuż za naszymi granicami toczy się wojna, Polsce potrzebny jest dzień, w którym nie będziemy święcić militarnych triumfów, tylko cywilne, obywatelskie cnoty.
Konstytucja jest po to, żeby powściągać samowolę władzy. A propozycje premiera Morawieckiego mają – za pomocą konstytucji właśnie – gwarantować samowolę. I to na dziesięciolecia.
Robert Hojda, twórca Tour de Konstytucja, od sześciu lat protestuje na ulicy przeciwko bezprawiu władzy i w obronie wolności.