Przyszłość nadeszła w 1973 r. Komputer Alto zmienił komunikację między maszyną a człowiekiem. Ale dziś, pół wieku później, zwiastowana przez niego rewolucja przybrała niepokojący kształt.
Chlebak, mydelnica, komoda – tak przezywano komputer Commodore 64, który choć nie był piękny, to stał się najlepiej sprzedawaną maszyną całego pokolenia. I nie zapomniano o nim, choć skończył 40 lat.
Komputer w sieci miał być narzędziem budowy lepszego świata. A czy nie stał się za to instrumentem opresji? O to pytają twórcy Biennale Warszawa.
Pionier kryptografii kwantowej Artur Ekert mówi, że w istnienie realnego świata uwierzyć może tylko ktoś naprawdę kopnięty. Ktoś taki jak on.
Rozmowa z Karoliną Wasielewską, autorką książki „Cyfrodziewczyny”, o polskich informatyczkach z czasów PRL.
„Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny” – dziwny tytuł, nieprawdaż? Okładka też nietypowa. Takie jej elementy jak dyskietka i kaseta magnetofonowa jasno kierują ku przeszłości, i to niedawnej.
Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe i w ogóle używać Internetu? Rozmowa z dr Katarzyną Kaliszewską i dr Agnieszką Rosińską.
Mamy nadzieję, że czytelnik zarówno dzięki publikacji Wojciecha Nowakowskiego „Na początku był XYZ”, jak i naszej, wyrobi sobie dojrzały pogląd na temat polskich doświadczeń w zmaganiu się z techniką komputerową.
Jak ponad 70 lat temu rozpoczęła się historia polskich komputerów.
Wyszukiwarki, Wikipedia, notatki na smartfonie – coraz rzadziej polegamy na własnej pamięci, a coraz częściej na tej elektronicznej. Ze szkodą dla naszych wspomnień – twierdzą naukowcy.