Najpierw zbadaj, czy to na pewno kłamstwo, zapanuj nad emocjami, nie karz, nie wrzeszcz. Rozmawiaj. Nie ignoruj jednak kłamstwa, bo wkrótce nic nie będziesz wiedzieć o swoim dziecku.
20 lat temu wyrwaliśmy się z systemu opartego na Kłamstwie. Ale w dzisiejszej Polsce kłamstwa czują się dobrze jak nigdy. Co począć, gdy rzeczywistość rządzoną przez Kłamstwo zastępuje
Dlaczego tak trudno rozpoznać, że ktoś kłamie
Naukowcy od dłuższego czasu twierdzą, że – jak to wyraził Richard Alexander, znany amerykański zoolog – ludzkie życie społeczne jest siecią kłamstw i podstępów. Nie tylko ludzkie.
Obserwując reakcję człowieka na zadawane pytania możemy z dużym prawdopodobieństwem określić, czy mówi prawdę, czy kłamie. W ostatnich latach pojawiły się metody pozwalające dokładniej mierzyć stan naszych emocji i wnioskować na tej podstawie o prawdomówności.
Człowiek kłamie, aby znaleźć łatwe wyjście z sytuacji, aby uniknąć kary, ze strachu, dla zysku, dla zdobycia władzy nad innymi, dla wywarcia dobrego wrażenia, z wygodnictwa, z lenistwa, z nienawiści, ze złości, z litości, z miłości i jeszcze ze stu innych powodów. Nieprawda zrosła się i z prywatnym, i publicznym życiem człowieka.