W Sejmie już osiemnasty raz zapłonęły chanukowe świece. A przed nim wznoszono w tym czasie antysemickie okrzyki. Policja nie interweniowała, ale bacznie obserwowała.
Poraża utrzymanie w mocy umorzenia postępowania w sprawie wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza – piszą członkowie zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie.
Para prezydencka spotkała się zdalnie z przedstawicielami największych konfesji religijnych. Czy Andrzej Duda wykorzystał okazję do apelu o włączenie się Kościoła do walki z pandemią?
Mam dość słuchania, co mi wolno, a czego nie. Dlaczego ultraortodoksyjna Żydówka nie może być deputowaną w Knesecie ani występować w radiu? – zastanawia się reżyserka Rachel Elitzur.
Najpierw z Arabem Muhammadem mieszkała Żydówka Rachela. Wieś przymykała na to oczy, ale potrzebny był potomek. Rachel spakowała walizki, a z Ameryki sprowadzono Dżalilę.
Nie wyobrażam sobie Europy bez Żydów – mówi belgijska pisarka Margot Vanderstraeten, autorka książki „Mazel Tow”.
81 proc. Żydów mieszkających w Polsce jest dumnych ze swojego pochodzenia, a ponad połowa deklaruje, że czuje się Polakiem lub polskim Żydem – to wnioski z raportu Fundacji Chai.
Szalom Stambler ze wspólnoty Chabad-Lubawicz opowiada, jak to jest być rabinem w kraju, w którym zostało niewielu Żydów, za to jest wielu Polaków, którzy Żydów nie lubią.
Wielu z około 1200 cmentarzy żydowskich w Polsce niemal nie widać na powierzchni, ale w ziemi są szczątki zmarłych, których według judaizmu nie można ruszać. Jest już za późno, gdy na łyżce koparki pojawią się kości.
Do kogo ma należeć biblioteka, którą mieszkający w USA chasydzi uważają za świętą, a władze Rosji – za część rosyjskiego dziedzictwa?