Naszym zadaniem jest rozwijać dyplomację kulturalną. Jeśli istnieje „narodowa charyzma”, to buduje się ją właśnie dzięki takim działaniom jak nasze – mówi dr Olga Wysocka, nowa szefowa Instytutu Adama Mickiewicza.
Exposé ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego; listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego; Iga Świątek w Madrycie; Ukraina otrzyma potężną pomoc od USA; Instytut Adama Mickiewicza żegna niesławną dyrektorkę.
Po ciemnych wiekach Barbary Schabowskiej, za której czasów IAM szorował po samym dnie, rodzi się duża szansa na powrót do wysokiego poziomu merytorycznego. A jednak pozostaje jedno drobne „ale”.
W naszej ocenie osoba ta, nie tylko ze względu na notoryczne naginanie faktów do swojej narracji, lecz, przede wszystkim, karygodny stosunek do podwładnych, nie powinna ubiegać się o stanowiska kierownicze w instytucjach kultury – piszą byli i obecni pracownicy IAM o Barbarze Schabowskiej, powołanej na stanowisko za rządów PiS.
Ministerialna instytucja, zajmująca się promocją polskiej kultury za granicą, zamyka rosyjskojęzyczną stronę serwisu Culture.pl. Strzela tym sobie w stopę, bo portal nie promuje kultury rosyjskiej, tylko polską.
W czasach, gdy nasza dyplomacja polityczna pogrąża się w oceanie błędów i niekompetencji, dyplomacja kulturalna wydaje się chwytać kolejny wiatr w żagle. Instytut Adama Mickiewicza ogłosił właśnie, co, gdzie i jak zamierza promować w świecie.
Rozmowa z Krzysztofem Olendzkim o jego planach wobec Instytutu Adama Mickiewicza, którego został nowym dyrektorem.
Zeszłoroczny projekt Instytutu Adama Mickiewicza, stworzony specjalnie z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, staje się projektem stałym.
Rozmowa z Pawłem Potoroczynem, dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza
Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza: Uważam, że Polska jest zagłębiem kreatywnym na europejską skalę.