Górnictwo, hutnictwo, gaz ziemny, ropa naftowa, atom i wodór właśnie przeszły do nowego resortu przemysłu z siedzibą w Katowicach. Za PRL, przynajmniej po części, już tak było. Materia jest szeroka i niezwykle delikatna. Czy Śląsk da sobie z nią radę?
Nowy bojowy wóz piechoty może być największym projektem polskiej zbrojeniówki. Tylko właśnie skala tego wyzwania może mu najbardziej zaszkodzić.
Czy brak entuzjazmu dla koreańskich zamówień resortu obrony popsuł karierę gwiazdy Polskiej Grupy Zbrojeniowej? Minister Mariusz Błaszczak już raz pokazał, że krytyków wycisza bezwzględnie.
Już raz obietnice wielkich inwestycji skończyły się w Polsce klapą. Mocarstwowe wizje przyniosły gigantyczne długi i społeczne rozczarowanie. Dekada Gierka była widowiskowym zderzeniem realiów z propagandą.
Huta Metali Nieżelaznych w Szopienicach nie działa już od ponad dekady, ale jej ołowiany spadek mieszkańcy będą dziedziczyć jeszcze wiele lat.
Po awanturze w sprawie budowy nowej nitki rosyjskiego gazociągu przez Polskę i ocaleniu tarnowskich Azotów przed rosyjskim przejęciem panuje powszechne przeświadczenie, że noga inwestora z Rosji w żadnej strategicznej branży u nas nie postanie.
Ma co najmniej 12 m długości, żebrowane boki i jest niezbędny w budownictwie. Ale od kiedy los związał go z mafią, pręt żebrowany wiedzie polskie huty ku przepaści.
Włoski kompleks hutniczy ILVA zapewnia pracę mieszkańcom Tarentu i okolic, ale sprawia, że ludzie częściej chorują na nowotwory. Kiedy jednak sąd chciał zamknąć hutę, związki zawodowe ogłosiły strajk.
Polska patrzy dzisiaj na Zagłębie Miedziowe jak na wyspę szczęśliwości, którą omija kryzys. Ze strony rządu padła propozycja, aby tę wyspę sprywatyzować. Związki mówią: nie.
Nie tylko stoczniowcy protestują i domagają się pomocy. Również hutnicy, choć ta branża bardzo się ostatnio unowocześniła.