Od 140 lat nie ma w Polsce drugiego pisarza, który budziłby taką furię. Ryszard Koziołek podpowiada, jak czytać go na nowo.
W literackich rankingach popularności wyprzedza ją zazwyczaj tylko Sienkiewicz. Dziś jedną z najpoczytniejszych polskich pisarek, królową romansów Marię Rodziewiczównę, odkrywamy na nowo.
Maciej Gdula nawołuje do usunięcia „W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza ze spisu lektur szkolnych. Jeśli to zrobimy, to cóż zrobić z Robinsonem Crusoe, powieściami Verne’a i Kiplinga, klasistowskim do granic „Panem Tadeuszem”?
Po reformie książki Henryka Sienkiewicza stały się lekturą obowiązkową dla podstawówek. Co współczesne dzieci mogą tam wyczytać?
Potrzebny nam ten patron roku. Wiele może nam dać do myślenia szczególnie bliskie sąsiedztwo Josepha Conrada‑Korzeniowskiego z Sienkiewiczem.
Patronem 2016 roku w Polsce jest autor „Quo vadis”.
Bartłomiej Sienkiewicz ma zostać szefem Instytutu Obywatelskiego, czyli ośrodka, w którym powstawać mają koncepcje programowe Platformy Obywatelskiej. Dlaczego to może dziwić?
Wykorzystywanie nielegalnych podsłuchów „Wprost” uznał za oczywistą metodę uprawiania dziennikarstwa. I otworzył się niejako na kolejne propozycje – proszę bardzo, przysyłajcie ludzie swoje taśmy, nagrywajcie kogo się da, a my będziemy je udostępniać publiczności.
Zawiadomienie szefa MSZ dotyczy podsłuchanych rozmów z jego udziałem w restauracji „Sowa i Przyjaciele”.
Przedstawiciel resortu najpierw oznajmił sejmowej komisji praw człowieka, że ostra krytyka, a w zasadzie atak, jaki przypuścił w ubiegłym tygodniu na prokuratorów, wynikał z troski o autorytet państwa za granicą. Dzień później ten sam urzędnik razem z szefem resortu podtrzymali krytykę.