Mimo środka sezonu urlopowego rynki finansowe nie mogą zaznać spokoju. W takich warunkach każda gorsza informacja może wywołać paniczną wyprzedaż akcji.
Wszystko za sprawą publikacji raportu amerykańskiej wywiadowni Hindenburg Research. Liczący ok. 100 stron dokument jest efektem gospodarczego śledztwa.
Wymiana władz w spółkach Skarbu Państwa przekroczyła półmetek, ale największe emocje zaczynają się dopiero teraz. Rusza wyścig do foteli prezesów. Do końca lutego konkursy ogłoszą największe przedsiębiorstwa.
Kluczowy bój stoczy się o Orlen. Faworytem na następcę Daniela Obajtka jest Krzysztof Zamasz z Veolii, ale wpływy w firmie buduje też były szef Lotosu Paweł Olechnowicz.
W powyborczy poniedziałek umacnia się złoty, rosną indeksy na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy liczą na większą przewidywalność spółek Skarbu Państwa i odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych co rusz pojawia się podejrzenie o manipulowanie kursem akcji spółek. Komisja Nadzoru Finansowego czasem wszczyna postępowania, choć te na ogół kończą się niczym. Tym razem podejrzeniami dotyczącymi Elektrociepłowni Będzin SA zainteresował się premier.
Nowy wskaźnik będzie niższy i bardziej stabilny od swojego poprzednika. Ma mieć rynkowy charakter i z opóźnieniem reagować na zmiany stóp procentowych. GPW Benchmark konsultuje właśnie szczegóły jego ustalania.
Najwięksi dostawcy indeksów giełdowych wykreślili z nich rosyjskie spółki. Skorzystać na tym mogą duże firmy z Polski.
Złoty słabnie, ale radzi sobie nie najgorzej. Znacznie większe straty ponosi warszawska giełda.
Na rynek kapitałowy wkroczyło nowe pokolenie inwestorów. Łączą ich media społecznościowe i upodobanie do internetowych memów. Są młodzi, inwestują agresywnie i nieracjonalnie. Jedni w tym widzą chwilową modę, inni giełdowy przekręt, jeszcze inni antykapitalistyczny bunt pokolenia Z.