Narażę się pewnie wielu, ale moim zdaniem przez ostatnie pół wieku w rock’n’rollu i rocku niewiele nowego się wydarzyło. Podobnie jest z fizyką cząstek elementarnych.
Tworzymy świat tak samo, jak świat tworzy nas – mówi Thomas Hertog, belgijski kosmolog, najbliższy współpracownik i przyjaciel Stephena Hawkinga.
Rozmowa z prof. Konradem Banaszkiem, dyrektorem Centrum Optycznych Technologii Kwantowych QOT na Uniwersytecie Warszawskim, jednej z czternastu działających w Polsce Międzynarodowych Agend Badawczych.
Rozmowa z prof. Łukaszem Kurpaską z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku o tym, czy już niedługo powstanie materiał doskonały, który wywoła rewolucję w światowej technice.
Mała cząstka μ prowokuje wielki spór o przyszłość fizyki i kosmologii – o naturze wszechświata nie wspominając.
Prof. Marka Żukowskiego, fizyka wybitnego, portret spóźniony, lecz w powiększeniu.
Zamiast Ery Wodnika mamy Erę Pomieszania Pojęć. Fred Cooper, znakomity fizyk i „profesjonalny” buddysta, wyjaśnia, jak się ma próżnia kwantowa do próżni umysłu.
Dwóch jest geniuszy (nie licząc Einsteina) w historii fizyki najnowszej. Znany powszechnie Richard Feynman oraz… No właśnie. Kim jest Murray Gell-Mann?
Noblista sir Anthony Leggett opowiada o tym, jak dzięki Sputnikowi został fizykiem, dzięki Kościołowi katolickiemu heretykiem, a dzięki kolegom – czarną owcą mechaniki kwantowej.
Kryptografia klasyczna i kwantowa to bardzo osobliwe siostry. Ta pierwsza od tysięcy lat służy do ukrywania największych sekretów ludzkości, ta druga – odkrywa tajemnice rzeczywistości.