Wnioskowanie PiS jest takie, że oto nie tylko polski Trybunał Konstytucyjny, ale również jego niemiecki odpowiednik uznaje wyższość prawa krajowego nad europejskim. To nieprawda.
Po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Ale Christine Lagarde ma w komórce zbyt dużo numerów polityków.
Nie milkną echa krytycznej opinii EBC o wprowadzeniu podatku bankowego w Polsce. Potwierdza w nim to, o czym bankowcy mówią od miesięcy – nowa danina zachęci do zaniżania wartości aktywów m.in. przez transfer aktywów za granicę.
Inauguracja nowej siedziby EBC stała się dla niezadowolonych z polityki zaciskania pasa pretekstem do walk z policją. Chyba nie zauważyli, że ostatnio ta instytucja dość mocno zmieniła swoją politykę.
Europejski Bank Centralny wyda 60 mld euro miesięcznie na pobudzenie unijnej gospodarki. Skorzysta na tym polska gospodarka, stracą zadłużeni we franku.
Dopiero gdy przyjdzie odpływ, widać, kto pływał nago – powiedział w 2009 r. słynny inwestor Warren Buffett.
Stopy procentowe w strefie euro jeszcze nigdy nie były tak niskie. Europejski Bank Centralny robi, co może, by pomóc bankom, a jednocześnie zachęcić je do pożyczania pieniędzy firmom. Na przełom trudno jednak liczyć.
Jeśli ktoś zachodził w głowę, dlaczego złoty umocnił się wczoraj do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy, dziś otrzymał odpowiedź: Europejski Bank Centralny (EBC) pożyczył bankom strefy euro rekordową sumę 529 mld euro.