Rozmowa z Martą Lau o tym, jak alzheimer zmienia życie chorego i jego rodziny, o tym, czego nie wypada mówić o tej chorobie, a trzeba, i na co można liczyć (na niewiele).
Udało się wytypować 15 czynników, które znacząco zwiększają ryzyko demencji. A sposób, w jaki będziesz witać nowy rok, może cię przed nią ochronić.
Uczynienie z Bruce’a Willisa ambasadora środowiska pacjentów i rodzin może ściągnąć większe fundusze, które zmotywują naukowców i koncerny farmaceutyczne do testowania nowych sposobów leczenia.
We współczesnym Hollywood Bruce Willis był „elementem obowiązkowym” – zawsze gotów założyć biały podkoszulek i uratować świat. Teraz będziemy musieli sobie radzić bez niego.
Gdzie jest granica prawa do podejmowania decyzji o swoim zdrowiu, życiu, majątku? Kiedy zaczyna się niepoczytalność, jak można kogoś ubezwłasnowolnić? Powinniśmy o tym rozmawiać, bo społeczeństwo się starzeje i problem będzie dotyczył coraz większej liczby… nas.
Amerykanie zatwierdzili pierwszy od 20 lat lek, który może być skuteczny w chorobie Alzheimera. Ale zamiast świętować sukces wraz z milionami pacjentów, eksperci odcinają się od tej decyzji i ostrzegają, że jest przedwczesna.
Rozmowa z prof. dr hab. Anną Gizą-Poleszczuk, socjolożką, która porzuciła karierę akademicką na rzecz rodziny.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii stwierdzili, że małżeństwo obniża ryzyko zachorowania na demencję.
Podejmują kuriozalne życiowe decyzje, których skutki odczuwają ich najbliżsi. Bo żyją z demencją, ze zniszczonym mózgiem, z uzależnieniem, z chorobą psychiczną. Jak ubezwłasnowolnić człowieka, nie pozbawiając go godności?
Ludzką mową zawiaduje niezwykle skomplikowany system komórek nerwowych w mózgu. Kiedy ulega uszkodzeniu – ludzie mogą stracić zdolność komunikowania się z otoczeniem. Nazywa się to afazja. Można to leczyć.