Piotr Serafin będzie piątym polskim komisarzem w Unii Europejskiej. I jak żaden z poprzedników ma szanse wybić się ponad przeciętność.
Minął prawie miesiąc od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, kto będzie zajmował najwyższe stanowiska w UE. Rozpoczęły się negocjacje akcesyjne z Ukrainą i Mołdawią. Co dalej?
Kto najbardziej się wyróżniał – na tak i na nie – spośród 52 polskich europosłów kończącej się kadencji?
Rozmowa z europoseł Danutą Hübner, pierwszą polską komisarz UE, o tym, czy naprawdę grozi nam polexit, o sporach PiS z Unią i nastrojach w Brukseli.
Rozmowa z europosłanką Danutą Hübner o tym, dlaczego brexit to oszustwo i czy Brytyjczycy jeszcze zawrócą znad przepaści.
Niektóre gazety pisząc o Danucie Hübner, nadawały jej tytuł Pani Europa. Kim jest pierwsza polska komisarz?
Raz na pięć lat po eurowyborach Bruksela huczy od plotek w sprawie nominacji. Z pierwszej batalii o stanowiska Polacy wyszli obronną ręką. Nasi europarlamentarzyści zostali szefami trzech komisji, jednej podkomisji i wiceprzewodniczącymi w ośmiu. Lepszy wynik mieli tylko Niemcy, gorszy – Włosi, Brytyjczycy i Francuzi.
Wybory do europarlamentu były sondażem nastrojów. Pokazały stabilizację w polskiej polityce, ale też nieoczekiwane napięcia. Ich symbolem jest troje kandydatów, którzy w rankingu zdobytych
Mało przyzwoicie brzmią słowa 'anonimowych polityków PO', mówiących, że Lewandowski jest 'swój', a Hübner jest 'ciałem obcym'.
W epoce otwartych granic regiony znaczą więcej niż kraje. Dobra regionalizacja wcale nie osłabia państwa, tylko oddaje część władzy obywatelom, a stolicy pozwala zająć się sprawami globalnymi. Dlatego wszystkie kraje UE już ją przeprowadziły. Z różnym skutkiem.