Mimo szczepionki jesteśmy bardziej bezbronni wobec gruźlicy, niż nam się wydaje. Na świecie i w Polsce wzrasta liczba zakażonych.
Tegorocznym celem 32. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są „Płuca po pandemii”. Bądźmy hojni, bo pulmonologia od lat czekała na takie ogólnonarodowe wsparcie.
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę, która może doprowadzić do niewydolności układu oddechowego. Dobrze zawczasu zadbać o płuca.
Największa ochrona należy się osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi. Są to tzw. schorzenia współistniejące: część może ułatwiać nabycie zakażenia, inne przyczyniają się do powikłań lub cięższego przebiegu infekcji.
Zadyszka i kaszel? To choroba serca – orzekają lekarze i zalecają opiekę kardiologa. Tymczasem chory dusi się coraz bardziej, bo jego płuca wypełniają się włóknami kolagenu. Co mu dolega i dlaczego tak trudno o właściwą diagnozę?
Ministerialny program Pol-Vent wydawał się zbawieniem dla tysięcy chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Program jest, ale pieniędzy brak, więc pacjenci się podduszają.
To błąd, że latem przestajemy myśleć o smogu i zwracamy mniejszą uwagę na zagrożenia dla układu oddechowego.
Jeśli sądzimy, że jedna paczka papierosów jest zupełnie nieszkodliwa, jesteśmy w wielkim błędzie. Wielkim i czarnym...
Zmęczenie, apatia, sinica ust – to mogą być objawy nadciśnienia płucnego.
Zadyszkę i brak tchu wiążemy zwykle z chorobami serca. Warto sprawdzić, czy to nie wina oskrzeli.